PASY WELUROWE TYP “TR” DO MASZYN SZKLIWIERSKICH

Informacje ogólne
Pasy wycierające szkliwo z flokowaną powierzchnią (pasy welurowe) ze względu na swoje właściwości, nadają się wyśmienicie do usuwania szkliwa ze wszystkich stopek naczyń ceramicznych i porcelanowych.

Zalety pasów welurowych:

  • stała, równomierna wysokość wycierania – nie ma możliwości niejednolitego wytarcia naczynia,
  • ostre, nie poszarpane krawędzie szkliwa,
  • długa trwałość użytkowania,
  • nie wymagają szczególnych warunków przechowywania – wpływ promieniowania UV jest w tym przypadku bez znaczenia.
Typ pasa oznaczony jako “TR” został stworzony jako wynik doświadczeń klientów w branży ceramicznej. Dzięki bardzo małej rozciągliwości odpadają występujące do tej pory problemy z napięciem bardzo długich pasów.
Materiały

Długość włosia 2,5 mm
Pasy o długości włosia 2,5 mm zalecane są jako standard do wszystkich mechanicznych linii szkliwierskich oraz do szkliwienia ręcznego.

Prowadnica
Przy długich pasach istnieje możliwość zastosowania prowadnicy od wewnątrz pasa, celem lepszego prowadzenia na maszynie. Wymiary prowadnicy uzależnione są od jej profilu i oznaczone są jako K 10.

Zalecenia

Pasy typu “TR” posiadają podłoże z włókna poliestrowego, dlatego też wyprofilowanie powierzchni wałków napędowych nie jest konieczne. Można stosować metalowe, gładkie wałki napędowe. Tkanina z której wykonane jest podłoże zmniejsza siłę adhezji do tego stopnia, iż nie wymagane jest stosowanie dodatkowych środków.

Ważne

Rolka wyciskająca powinna tylko lekko naciskać na włosie pasa. Przy zbyt dużym nacisku rolki, przy każdym jej obrocie następuje zgniatanie pojedynczych włosków, co prowadzi do przedwczesnego zużycia się pasa. Przy lekkim nacisku wałka, włosie odgina się, co pozwala na dostateczne usunięcie nadmiaru wody. Zamiast wałka wyciskającego sprawdził się także zainstalowany pod ostrym kątem miękki rakiel lub podobnego materiału. Aby pas podczas pracy nie zsuwał się na boki, co może powodować uszkodzenie jego brzegów, wałki napędowe i napinające powinny być bardzo precyzyjnie ustawione.

Wycieranie się włosia
Wychodzące luźne włoski, szczególnie na początku pracy pasa w żaden sposób nie wpływają na jakość wypalanego szkliwa, gdyż do 450°C włosie całkowicie spala się.

Urządzenia z podwójnymi pasami
Pasy biegnące podwójnie stosowane są z powodzeniem we wszystkich urządzeniach, po wyrównaniu różnicy wysokości. Prowadnica na spodniej stronie gwarantuje prosty, jednolity ruch pasów. Wyciskanie pasów przeważnie nie jest wymagane, ponieważ woda wraz z resztkami szkliwa spływa między włoskami do końca pasa. Do pełniejszego czyszczenia pasa z resztek szkliwa zaleca się dodatkowe spryskanie pasa wodą bezpośrednio przed przednim wałkiem napinającym.

Urządzenia z jednym pasem
Obowiązują te same wskazówki. Starsze urządzenia firmy SAMA (dawniej Voit), w skutek dużej siły nacisku przedmiotu powodują przedwczesne zużycie pasa. Firma SAMA rozwinęła dla swoich urządzeń nową technologię, w której drążek czyszczący porusza się pionowo. Starsze maszyny typu Triplex – Voit mogą być w ten system dodatkowo wyposażone. Urządzenia produkowane od sierpnia 1998 posiadają takowe pasy.

Czyszczenie ręczne
Stosując podobną siłę nacisku jak w przypadku rolki dociskowej, pasy welurowe są stosowane przy wycieraniu ręcznym. Jedyne ograniczenie pojawia się przy konieczności wytarcia “kontrastopki” przedmiotu, ponieważ nie można dostatecznie mocno wcisnąć przedmiot w poflokowaną powierzchnię pasa.

Dane techniczne pasa welurowego typu „TR”:
Zastosowanie
pas wycierający szkliwo, w środowisku wodnym, transport artykułów szkliwionych
Materiał
włókno poliestrowe na podłożu tekstylnym, strona spodnia nie powleczona lub z prowadnicą K 10 przyklejoną centralnie, strona wierzchnia powleczona 2,5 mm flokiem poliamidowym i sklejona klejem do PVC
Brzegi
cięte
Waga
3,3 kg/m2
Całkowita grubość
5 m
Średnica wałka obrotowego
100 mm
Całkowita szerokość
do 700 mm
Wartość ścierania wg DIN 53375 na stali
0,2
Odporność na zerwanie
-10°C …. +60°C
Siła rozciągająca przy 1% wydłużeniu
12 N/mm
Sposób łączenia
gładkie połączenie, strona nośna podobnie, spód bez uskoku
Składowanie
stawiać na brzegach, w suchym pomieszczeniu, czasowe bezpośrednie działanie promieniowania słonecznego bez znaczenia
Wyznaczenie drogi napięcia: x = L/100xE (mm)

x – droga napięcia (mm), L – długość transportowa (mm), E – rozciągnięcie warstwy ca. 0,5%

Pliki do pobrania

Masz Pytania?

SPECJALISTA ds. TECHNICZNYCH HOT STAMPING, CERAMIKA I SZKŁO
Arkadiusz Kucharski
tel.: 604 22 55 99
e-mail: a.kucharski@kplusl.com.pl